Skip to content

357-365 Elizabeth AveNewark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block3554
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
64%
Improvement Value:$75,000
36%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+2.0%
2024$7,769-0.2%
2023$7,782-1.7%
2022$7,919+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5516, Page 583