Skip to content

333-339 Elizabeth AveNewark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block3554
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
32%
Improvement Value:$65,900
68%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,670+2.0%
2024$3,598-0.2%
2023$3,603-1.7%
2022$3,667+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$40,100
DeedBook 5663, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5143, Page 330

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4903, Page 877