Skip to content

9-11 Belmont Terr

Newark, NJ 07112

Built 1900

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Feb 22, 1992

Property Information

Block3562
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,402
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
21%
Improvement Value:$114,800
79%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,526+2.0%
2024$5,417-0.2%
2023$5,426-1.7%
2022$5,521+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500

To:

Sq Ft2,402DeedBook 5203, Page 280

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4729, Page 64.

Property Built

Built

Year Built: 1900