Skip to content

356-358 Badger Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$6,500
Last Sale Date
Apr 14, 1981

Property Information

Block3569
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
18%
Improvement Value:$102,100
82%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+2.0%
2024$4,615-0.2%
2023$4,623-1.7%
2022$4,704+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$6,500

To:

Sq Ft1,637DeedBook 4714, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1921