Skip to content

361-363 Badger Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3571
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
26%
Improvement Value:$342,200
74%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,577+2.0%
2024$17,231-0.2%
2023$17,259-1.7%
2022$17,564+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0