Skip to content

431-433 Badger Ave

Newark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 5, 2012

Property Information

Block3573
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class43
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
13%
Improvement Value:$127,800
87%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,606+2.0%
2024$5,495-0.2%
2023$5,504-1.7%
2022$5,601+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft2,504DeedBook 12407, Page 7807

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12209, Page 4276

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12102, Page 885

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 6276, Page 385

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6082, Page 332

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5516, Page 573

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4570, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1912