Skip to content

101-103 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1949

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Sep 3, 1997

Property Information

Block3689
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
19%
Improvement Value:$158,900
81%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+2.0%
2024$7,299-0.2%
2023$7,311-1.7%
2022$7,440+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft2,247DeedBook 5495, Page 179

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 4472, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1949