Skip to content

435 Badger Ave

Newark, NJ 07112

Built 1909

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3573
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,687
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
10%
Improvement Value:$171,900
90%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+2.0%
2024$7,091-0.2%
2023$7,102-1.7%
2022$7,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909