Skip to content

315-317 Meeker Ave

Newark, NJ 07112

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block3573
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,906
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$155,000
87%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+2.0%
2024$6,617-0.2%
2023$6,628-1.7%
2022$6,745+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,215
DeedBook 5093, Page 284

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4519, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1936