Skip to content

356 Peshine Ave

Newark, NJ 07112

Built 2008

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block3578
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,298
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
9%
Improvement Value:$212,700
91%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,857+2.0%
2024$8,683-0.2%
2023$8,696-1.7%
2022$8,850+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500

To:

Sq Ft4,298DeedBook 12145, Page 3334

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$9,400
DeedBook 5568, Page 28