Skip to content

148 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Built 1897
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block3578
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$1,625+3.7%
2019$1,566+3.5%
2018$1,514+4.0%
2017$1,456+6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,246
DeedBook 5839, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1897