Skip to content

670-672 S 17thNewark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block358
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
46%
Improvement Value:$41,800
54%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$8,906+148.8%
2014$3,580+3.7%
2013$3,451+4.7%
2012$3,298+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 12303, Page 2819

Property Sale

SaleMulti
$313,000
DeedBook 6222, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5669, Page 367