Skip to content

919 Bergen StNewark, NJ 07112

Built 1904

Last Sale Date
Nov 30, 1990

Property Information

Block3593
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,025
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
14%
Improvement Value:$139,200
86%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,191+2.0%
2024$6,069-0.2%
2023$6,079-1.7%
2022$6,186+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5031, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1904