Skip to content

63-65 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 30, 2006

Property Information

Block3676
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,036
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
19%
Improvement Value:$141,100
81%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+2.0%
2024$6,520-0.2%
2023$6,531-1.7%
2022$6,646+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft4,036DeedBook 6389, Page 193

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4968, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1910