Skip to content

293-295 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block3597
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
15%
Improvement Value:$131,200
85%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+2.0%
2024$5,775-0.2%
2023$5,784-1.7%
2022$5,886+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 20160, Page 41818Recorded5/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910