Skip to content

260-262 Seymour Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block3597
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,930
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
11%
Improvement Value:$190,500
89%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+2.0%
2024$7,963-0.2%
2023$7,976+19.5%
2022$6,677+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

DeedBook 20250, Page 4221

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,930DeedBook 20200, Page 46659Recorded5/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1910