Skip to content

280-282 Seymour Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 1997

Property Information

Block3597
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,601
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
13%
Improvement Value:$164,400
87%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,153+2.0%
2024$7,012-0.2%
2023$7,024-1.7%
2022$7,148+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910