Skip to content

307 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block3597
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,447
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
7%
Improvement Value:$275,800
93%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+2.0%
2024$11,113-0.2%
2023$11,131+219.8%
2022$3,481+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,447DeedBook 20230, Page 30275Recorded5/19/2023

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,447DeedBook 20200, Page 94470Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12300, Page 879

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12300, Page 874

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6393, Page 10

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5689, Page 195

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 5612, Page 517

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5262, Page 386

Property Sale

Sale
$8,000

Property Built

Built

Year Built: 1910