Skip to content

11-13 Yates Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block3598
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
15%
Improvement Value:$132,000
85%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.0%
2024$5,790-0.2%
2023$5,799-1.7%
2022$5,901+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5084, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1927