Skip to content

197-199 Custer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block3603
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
15%
Improvement Value:$180,000
85%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,009+2.0%
2024$7,851-0.2%
2023$7,864-1.7%
2022$8,003+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft5,162DeedBook 12210, Page 4828

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6125, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1924