Skip to content

429 Irvine Turner Blvd

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 28, 1994

Property Information

Block2694
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,387
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
12%
Improvement Value:$161,200
88%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+2.0%
2024$6,807-0.2%
2023$6,818-1.7%
2022$6,939+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft5,387DeedBook 5317, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1917