Skip to content

102-104 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block3605
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,467
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$189,600
86%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,351+2.0%
2024$8,187-0.2%
2023$8,200+1.3%
2022$8,095+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925