Skip to content

154-156 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block3621
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,900
10%
Improvement Value:$218,800
90%
Total Assessment$242,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,230+2.0%
2024$9,048-0.2%
2023$9,062-1.7%
2022$9,223+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922