Skip to content

167 Goodwin Ave

Newark, NJ 07112

Built 1926

Last Sale Price
$250,500
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block3633
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,493
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
18%
Improvement Value:$140,200
82%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,503+2.0%
2024$6,375-0.2%
2023$6,385-1.7%
2022$6,498+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,500

To:

Sq Ft2,493DeedBook 6074, Page 749

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5114, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1926