Skip to content

56-58 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block3689
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class18
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
18%
Improvement Value:$159,400
82%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+2.0%
2024$7,247+32.6%
2023$5,467-1.7%
2022$5,563+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,502DeedBook 12093, Page 1484

Property Built

Built

Year Built: 1921