Skip to content

26-28 Custer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block3637
Lot83
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2.5SF 2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
13%
Improvement Value:$138,100
87%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+2.0%
2024$5,946-0.2%
2023$5,956-1.7%
2022$6,061+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 4660, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1912