Skip to content

15-17 Stengel AveNewark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block3644
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
14%
Improvement Value:$138,100
86%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,108+2.0%
2024$5,987-0.2%
2023$5,997-1.7%
2022$6,103+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4733, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1920