Skip to content

73-75 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1911

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block3639
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF 2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
13%
Improvement Value:$129,300
87%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+2.0%
2024$5,547-0.2%
2023$5,556-1.7%
2022$5,654+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft3,134DeedBook 12479, Page 7883

Property Built

Built

Year Built: 1911