Skip to content

45-47 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2011

Property Information

Block3639
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,534
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$180,400
89%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+2.0%
2024$7,564-0.2%
2023$7,576-1.7%
2022$7,710+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917