Skip to content

69-71 Shephard Ave

Newark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block3640
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF 2 U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,390
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
14%
Improvement Value:$133,500
86%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+2.0%
2024$5,816+4.3%
2023$5,575-1.8%
2022$5,678+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5981, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1912