Skip to content

19-21 Mapes Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block3640
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2SF 2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,264
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
8%
Improvement Value:$156,800
92%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511+2.0%
2024$6,382-0.2%
2023$6,393-1.7%
2022$6,506+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917