Skip to content

89 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block3658
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
11%
Improvement Value:$141,700
89%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.0%
2024$5,965-0.2%
2023$5,974-1.7%
2022$6,080+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,948DeedBook 20220, Page 75362Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5704, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1927