Skip to content

85 Mapes AveNewark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3657
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,695
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
11%
Improvement Value:$136,000
89%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+2.0%
2024$5,715-0.2%
2023$5,724-1.7%
2022$5,825+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922