Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1020-1022 Bergen St
Newark, NJ 07112
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2009
Property Information
Block3658
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$105,600
91%
Improvement Value:$9,900
9%
Total Assessment$115,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,392 | +2.0% |
| 2024 | $4,306 | -0.2% |
| 2023 | $4,313 | -1.7% |
| 2022 | $4,389 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.