Skip to content

302-308 Osborne Terr

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block3666
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
35%
Improvement Value:$200,600
65%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,702+2.0%
2024$11,471-0.2%
2023$11,490-1.7%
2022$11,693+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20160, Page 64468

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 72481Recorded9/24/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 12516, Page 1907Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5541, Page 575