Skip to content

128-130 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block3696
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
45%
Improvement Value:$165,000
55%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 20240, Page 5661