Skip to content

201-203 Shephard Ave

Newark, NJ 07112

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block3665
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
49%
Improvement Value:$252,000
51%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,711+2.0%
2024$18,342-0.2%
2023$18,371-1.7%
2022$18,696+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 41669Recorded5/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$700,000

From:

To:

DeedBook 12449, Page 6952Recorded8/5/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$526,000
DeedBook 12092, Page 5455

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 6045, Page 144

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5819, Page 46