Skip to content

27-29 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block3676
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,634
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$183,900
84%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+2.0%
2024$8,161+13.9%
2023$7,166-1.7%
2022$7,292+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,634DeedBook 20211, Page 49808

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5673, Page 820

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5236, Page 92

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4640, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1930