Skip to content

25-27 Goldsmith AveNewark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2006

Property Information

Block3679
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
19%
Improvement Value:$155,400
81%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+2.0%
2024$7,158-0.2%
2023$7,169-1.7%
2022$7,296+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6040, Page 721

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5309, Page 26

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4660, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1917