Skip to content

46-48 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Sep 13, 1983

Property Information

Block3679
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$129,800
79%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267+2.0%
2024$6,144-0.2%
2023$6,154-1.7%
2022$6,262+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$41,000

To:

Sq Ft2,124DeedBook 4800, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1917