Skip to content

727 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2003

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block367
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
15%
Improvement Value:$179,400
85%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+2.0%
2024$7,855-0.2%
2023$7,868-1.7%
2022$8,007+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft4,146DeedBook 20180, Page 42631

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 12097, Page 6230

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 6174, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 2003