Skip to content

729 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block367
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,104
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$154,200
83%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+2.0%
2024$6,915-0.2%
2023$6,927-1.7%
2022$7,049+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft3,402DeedBook 20210, Page 82925Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft3,402DeedBook 20210, Page 74035Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft3,402DeedBook 20171, Page 7291Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6119, Page 228

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4948, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1910