Skip to content

719 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$148,750
Last Sale Date
Mar 30, 2006

Property Information

Block367
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,465
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
17%
Improvement Value:$160,800
83%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,366+2.0%
2024$7,221-0.2%
2023$7,233-1.7%
2022$7,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,750

To:

Sq Ft2,465DeedBook 6321, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5874, Page 723

Property Sale

Sale
$157,000

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5021, Page 877