Skip to content

299 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2023

Property Information

Block3724
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
15%
Improvement Value:$104,100
85%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+2.0%
2024$4,571-0.2%
2023$4,578-1.7%
2022$4,659+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12369, Page 6502

Property Built

Built

Year Built: 1941