Skip to content

12-14 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block3686
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,053
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
14%
Improvement Value:$200,000
86%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,846+60.8%
2024$5,503-0.2%
2023$5,511-1.7%
2022$5,609+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,053DeedBook 20240, Page 36378

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 12400, Page 5427

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4563, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1930