Skip to content

40-42 Grumman AveNewark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block3686
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,606
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
16%
Improvement Value:$160,900
84%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+2.0%
2024$7,106-0.2%
2023$7,117-1.7%
2022$7,243+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$461,000

To:

Sq Ft4,606DeedBook 20230, Page 37153

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4529, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1927