Skip to content

65-67 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block3690
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$136,800
80%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+2.0%
2024$6,405-0.2%
2023$6,415-1.7%
2022$6,528+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5678, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1930