Skip to content

103-105 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block3696
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$147,900
81%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956+2.0%
2024$6,819-0.2%
2023$6,829-1.7%
2022$6,950+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5837, Page 567

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5387, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1910