Skip to content

178-182 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block3698
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$226,500
91%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,469+2.0%
2024$9,283+84.7%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 20220, Page 42951

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,586DeedBook 20210, Page 16320Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 12537, Page 1302Recorded2/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6083, Page 875

Property Sale

SaleMulti
$20,800
DeedBook 4464, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1921