Skip to content

184-186 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1914

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3698
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,004
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
10%
Improvement Value:$187,600
90%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,698+2.1%
2024$7,542-0.2%
2023$7,554-1.8%
2022$7,692+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914